blechexpo-2021-01.jpg

Blechexpo 2021 Stuttgart:


Nowości w dziedzinie gratowania i zaokrąglania krawędzi

W ostatnim tygodniu października odwiedziliśmy targi Blechexpo w Stuttgarcie, które są jednymi z największych targów w Europie w dziedzinie obróbki blach. Niemal wszyscy producenci maszyn do gratowania spotkali się tutaj, aby zademonstrować swoje nowe technologie.

Jednym z zauważalnych trendów jest poszerzenie oferty producentów o agregat ze ściernicami walcowymi. Niektórzy producenci wprowadzili nawet maszyny zawierające kombinację dysków i ściernic.

Dlaczego maszyny do gratowania ze ściernicami stają się coraz bardziej powszechne?

Walce do gratowania mają kilka zalet w porównaniu z dyskami. Jeśli wymagany jest jak największy promień zaokrąglenia krawędzi to przy użyciu walców uzyskać można promień do ok. 2mm, w szczególności przy użyciu walców z lamelami ceramicznymi.

blechexpo-2021-02.jpg
blechexpo-2021-03.jpg

Ściernice walcowe idealnie nadają się do gratowania i zaokrąglania krawędzi blach foliowanych i ocynkowanych, nie wytwarzają one tyle ciepła co dyski gratujace, dzięki czemu z łatwością zachowują warstwę ochronną detali. Dodatkowo, zastosowanie walców pozwala na ich równomierne gratowanie i zaokrąglanie krawędzi.

Jednak w przeciwieństwie do dysków, nie nadają się one do gratowania bardzo małych detali. Ze względu na ich rotację, lamele szlifierskie stwarzają ryzyko odrzucenia przedmiotu obrabianego z pasa, co może skutkować uszkodzeniem pasa transportującego lub inną część maszyny, nie wspominając o bezpieczeństwie pracy.

Wybierając nową maszynę do parku maszynowego ważne jest określenie wymaganej jakości końcowej przedmiotu obrabianego i na tej podstawie dobranie odpowiedniego producenta i konfiguracji maszyny, których jest wiele. Jak również istotne jest prawidłowe ustawienie maszyny (obroty, nacisk, prędkośc posuwu pasa) oraz dobranie odpowiedniego narzędzi.

blechexpo-2021-04.jpg
blechexpo-2021-05.jpg

Na targach Blechexpo w Stuttgarcie mogliśmy zobaczyć, że dyski i ściernice walcowe w większości europejskich producentów maszyn do gratowania są wyposażone w wysokiej jakości narzędzia Boeck Technology. Producenci maszyn stawiają na narzędzia Boeck Technology, dzięki czemu osiągają najlepsze wyniki prezentowane bezpośrednio na targach.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą w doborze odpowiednich narzędzi i ustawieniu maszyny tak, aby osiągnąć najlepsze efekty pracy, nie tylko w zakresie gratowania, ale także usuwania warstw żużlu, tlenków czy i innych procesów.

Viktor Puček - KPL Trading sp. z o.o.


Wybór produktów