gratowanie-detali-blach-artykuly-01.jpg

Gratowanie detali blach przy użyciu walców Boeck Technology


Mocne zaokrąglenie krawędzi, długa żywotność materiału i 50% oszczędności czasu obróbki porównując do poprzednio używanych narzędzi.

Firma KWM Karl Weisshaar Ing. GmbH jest ekspertem w obróbce metali i blach w całym łańcuchu procesowym, od projektowania, poprzez obróbkę blach, łączenie i spawanie, aż po montaż i logistykę, wszystko z jednego źródła.

Firma ta jest uznanym partnerem w wielu dziedzinach, takich jak drukarnia, przemysł motoryzacyjny i spożywczy, produkcja taboru kolejowego czy ogólnie budowa maszyn, w tym pomieszczenia i technologia medyczna.
Stawiają oni na nowoczesny, zautomatyzowany park maszynowy do precyzyjnej i ekonomicznej obróbki blach. Następnie pozyskuje od producenta Boeck GmbH, wysokiej jakości narzędzia do gratowania i zaokrąglania krawędzi.

gratowanie-detali-blach-artykuly-01.jpg

Zdjęcie 1.

Partnerstwo na rzecz wydajniejszych procesów (od lewej): Dipl.-Ing. (FH) Dipl.-Kfm. (FH) Marc Böck, główny dyrektor Boeck GmbH, Hans Schuster, kierownik produkcji w KWM Weisshaar oraz Jürgen Braun, kierownik działu szlifowania i gratowania w KWM Weisshaar.

gratowanie-detali-blach-artykuly-02.jpg

Zdjęcie 2.

Ustawione lamele w kierunku szlifowania lub gratowania, dzięki którym KWM uzyskuje bardziej znaczące zaokrąglenie krawędzi niż w przypadku pierwotnie stosowanych narzędzi.


NARZĘDZIA WYSOKIEJ JAKOŚCI DO OBRÓBKI DETALI BLACH

Gratowanie i zaokrąglanie krawędzi blach to ważny etapy w łańcuchu produkcyjnym KWM ze względu na wysokie wymagania dotyczące produkcji różnych elementów. W ich ramach blachy wypalane laserowo są optymalnie przygotowane do dalszej obróbki. W tym celu KWM wykorzystuje między innymi automatyczną gratowarkę szerokotaśmową FLADDER GYRO / 300.
W tej technice szlifowania, sześć ściernic walcowych obraca się parami względem siebie i jednocześnie wykonuje ruch oscylacyjny na obrabianym przedmiocie. „Dzięki takiemu połączeniu przedmiot jest obrabiany w sposób ciągły i równomierny z różnych pozycji, prawie bez uszkadzania powierzchni. Umożliwia to czyste gratowanie i zaokrąglanie krawędzi, ale tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi ”, mówi Hans Schuster, kierownik produkcji.

Innowacyjną firmą z Leipheim kierują inżynierowie Marc i Jochen Böck. Bracia wraz z zespołem ekspertów, są w pełni zaangażowani w opracowywanie i produkcję narzędzi do gratowania blach, począwszy od usuwania żużla i wstępnego szlifowania, poprzez gratowanie, zaokrąglanie krawędzi i usuwanie warstwy tlenku, aż po ostateczną obróbkę powierzchni. „Nasze narzędzia produkujemy na maszynach będących efektem własnego rozwoju, o wysokim stopniu automatyzacji. Dzięki ustrukturyzowanym procesom o wysokiej wydajności możemy nie tylko zagwarantować najwyższą jakość, ale także szybko dostarczyć dopasowane rozwiązania. Prawie wszystkie zamówienia wysyłamy tego samego dnia ”- mówi mgr inż. (FH) Dipl.-Kfm. (FH) Marc Böck, dyrektor generalny Boeck GmbH.

gratowanie-detali-blach-artykuly-03.jpg

Zdjęcie 3.

Pomimo większej zawartości tkaniny ściernej, walce do gratowania Boeck są bardzo lekkie. To znacznie zmniejsza obciążenie łożysk maszyny.

gratowanie-detali-blach-artykuly-04.jpg

Zdjęcie 4.

Poszczególne lamele ścierne są wycinane bezdotykowym laserem. Zapobiega to utracie ziarna szlifującego.


Mocne ZAOKRĄGLENIE KRAWĘDZI PRZY JEDNOCZESNYM SKRÓCENIU CZASU PRACY

Specjalnie do użytku w maszynach do gratowania FLADDER (podobnie jak w przypadku innych typów maszyn), Boeck oferuje portfolio różnych narzędzi. W maszynie FLADDER firma KWM Weisshaar stosuje walce do gratowania o średnicy 400 mm, szerokości 250 mm, otworze mocującym 200 mm i osiąga z nimi najlepsze wyniki. Hans Schuster: „Walce do gratowania osiągają bardzo dobre wyniki - przy optymalnym stosunku ceny do wydajności. Z ich pomocą osiągamy znacznie większe zaokrąglenie krawędzi niż w przypadku pierwotnie używanych narzędzi ”- mówi Hans Schuster. Również Jürgen Braun, kierownik działu. Jest on entuzjastycznie nastawiony: „W przeszłości, aby uzyskać wystarczające zaokrąglenie krawędzi, ten sam detal musieliśmy obrabiać czterokrotnie, dziś jest to konieczne tylko dwukrotnie. Oszczędza to 50 procent czasu obróbki! ”

Ale co jest takiego specjalnego w ściernicach do gratowania? Poszczególne lamele szlifierskie na płótnie są wycinane bezdotykowym laserem. Zapobiega to utracie ziarna na tkaninie ściernej, jak ma to miejsce na przykład przy wykrawaniu. Walce do gratowania Boeck mają bardzo dużą liczbę lameli ściernych. Ponadto lamele te ułożone są zgodnie z kierunkiem szlifowania lub gratowania i materiał ścierny wykorzystywany jest na całej długości lameli. Rezultatem tego jest długa żywotność walców. Jednocześnie walce gratujące są bardzo lekkie, pomimo dużej gęstości obsady ściernic. „Upraszcza to obsługę wymiany narzędzi” - dodaje Jürgen Braun. Kolejnym znakiem jakości jest fakt, że walce do gratowania są wykonane w jednej całości, bez segmentacji i dzięki temu są bardzo trwałe. Ponadto są wyważone z dokładnością G 6.3, aby uzyskać wysoki stopień płynnej pracy.

RÓŻNE WARIANTY DLA RÓŻNYCH WYMAGAŃ

W zależności od zakresu obrabianych elementów i pożądanego rezultatu, klient może wybierać spośród różnych rodzajów materiałów ściernych. Hans Schuster: „Standardowa wersja Brown Edition doskonale spełnia nasze wymagania. Uniwersalne narzędzie nadaje się do wszystkich rodzajów blach. Dzięki temu możemy obrabiać elementy w zależności od konkretnego zamówienia bez konieczności zmiany narzędzi ”. Ponadto Boeck oferuje inne warianty. Krawędzie części aluminiowych i plastikowych najlepiej zaokrąglać za pomocą narzędzi takich jak seria „Grey Edition”. Jeśli jednak wymagana jest opcja mocno ścierna lub znaczne zaokrąglenie krawędzi, potrzeba wybrać „Purple Edition”. Wszystkie warianty są dostępne z różnymi szerokościami lameli. W zależności od ich kształtu uzyskuje się większą siłę nacisku i dłuższą żywotność. Boeck oferuje również odpowiednie rozwiązanie do zaokrąglania krawędzi w małych wycięciach i otworach lub jeśli lamele nie mają na początku wywoływać tak agresywnych efektów.

PARTNERSTWO DLA INNOWACJI

KWM Weisshaar ma otwarty dostęp do nowych technologii, dzięki czemu zawsze może zaoferować swoim klientom najwyższy poziom korzyści w zakresie oszczędności czasu, wysokiej jakości i niskich kosztów produkcji. „Firma jest przede wszystkim partnerem oferującym innowacyjne i rozwojowe rozwiązania, które pozwolą na jeszcze większą wydajność w naszych procesach szlifowania, gratowania i usuwania warstwy tlenku. Dlatego z przyjemnością testujemy również inne z innowacyjnych produktów marki Boeck, z którymi zdobyliśmy już szereg pozytywnych doświadczeń”.

Wybór produktów